Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Sochaczewie „Mistrzowie i Uczniowie”

Nowym wydarzeniem na artystycznej i kulturalnej mapie Sochaczewa jest pierwsza edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Mistrzowie i Uczniowie”, która odbędzie się w dniach 11-25 września 2022 r. w Kościele Parafii Św. Wawrzyńca w Sochaczewie.

Ideą powstania Festiwalu jest promowanie muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu uznanych artystów jak również utalentowanych młodych muzyków – uczniów sochaczewskiej szkoły muzycznej. Festiwal znakomicie wpisuje się w realizację międzypokoleniowych działań artystycznych w dziedzinie muzyki i w realizowany przez Miasto Sochaczew projekt „Międzypokoleniowy Inkubator Kultury”, w ramach którego wydarzenie to jest przez Miasto Sochaczew finansowane. Wśród organizatorów tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Przyjaciół PSM I i II st. w Sochaczewie, Miasto Sochaczew, Państwowa Szkoła Muzyczna im. F. Chopina w Sochaczewie oraz Parafia Św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Sponsorami są ponadto “Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Sochaczewie i firma Viscount.

Publiczność festiwalowa będzie mogła podziwiać kunszt wykonawczy wspaniałych muzyków. Prof. Jan Bokszczanin to uznany organista i pedagog, koncertujący w większości krajów Europy, Rosji, Azji oraz USA. Współpracując z renomowanymi wytwórniami płytowymi nagrał ponad dwadzieścia płyt z muzyką organową. W 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jan Bokszczanin prowadzi klasę organów białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W kadencji 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana w tejże Uczelni. Jest także nauczycielem gry na organach w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie.

Oboista Tytus Wojnowicz to znakomity muzyk, który współpracował m.in. z orkiestrą “Sinfonia Varsovia”  i  Filharmonią Narodową, a w roli solisty wystąpił z większością polskich orkiestr kameralnych i symfonicznych. W roku 1995 nawiązał współpracę z firmą Sony Music Polska gdzie wydał kilka płyt z muzyką popularną i klasyczną. Pierwsza z nich osiągnęła status “złotej płyty”, kilka innych było nominowanych do nagrody “Fryderyk”.

Jan Mroczek to organista i pedagog, który dotychczas występował jako solista w Polsce, Luksemburgu, Niemczech, Rosji, na Litwie i na Węgrzech. W 2012 roku otrzymał odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje liczne projekty muzyczne współpracując z wieloma artystami i zespołami m.in.: Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej oraz zespołem Barock Tune.

Patryk Podwojski to uczestnik i laureat licznych renomowanych konkursów organowych a także wieloletni organista Archikatedry w Gdańsku-Oliwie. Między innymi został finalistą IX i X Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. W 2016 roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym “Vox Polonica Petropolis” w Petersburgu (Rosja) oraz III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Organowej i Kameralnej w Mielcu. Aktywnie koncertuje w kraju oraz za granicą jako kameralista oraz solista. W 2017 roku wydał swoją debiutancką płytę.

Miłośnicy muzyki będą mieli okazję do wysłuchania zróżnicowanego programu trzech koncertów. Każdy koncert festiwalowy rozpocznie się o godz. 19.00.

11 września wystąpią znakomici muzycy czyli organista Jan Bokszczanin i oboista Tytus Wojnowicz. Młode pokolenie muzyków, uczniów sochaczewskiej szkoły muzycznej reprezentować będzie akordeonista Marcel Sobieraj i uczennica klasy wokalnej Alicja Krasucka.

18 września usłyszymy wspaniały recital organowy w wykonaniu Jana Mroczka, który podczas koncertu będzie grał również z uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Sochaczewie – trębaczem Karolem Tempczykiem i z saksofonistą – Maciejem Kawką.

Ostatni koncert odbędzie się 25 września i wtedy usłyszymy muzykę organową w wykonaniu Patryka Podwojskiego. Uczniów szkoły muzycznej reprezentować będzie skrzypaczka Karolina Jędrzejewska i wiolonczelistka Kamila Łukasiewicz.

Mamy nadzieję, że zróżnicowany program trzech koncertów przyciągnie zarówno melomanów, jak i osoby które zechcą spędzić kilka wieczorów słuchając muzyki klasycznej w świetnym wykonaniu.

Aktualności

Skip to content