Orkiestra Kameralna

Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Sochaczewie od września 2020 r. pracuje pod kierownictwem znakomitego dyrygenta Zbigniewa Gracy. 

Od początku swej działalności bierze czynny udział w życiu kulturalnym miasta oprawiając muzycznie między innymi uroczystości świąt państwowych i religijnych, koncertując podczas Dni Sochaczewa. 

Poza działalnością na terenie lokalnym Orkiestra reprezentuje Sochaczew w Polsce i poza jej granicami (Szwecja 2007, Niemcy 2008, Bułgaria 2009, Włochy 2010, Hiszpania 2012, Chorwacja 2013). Orkiestra m.in. brała udział w Wielkim Happeningu dla dzieci w Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, organizowanym przez fundację „Muzyka jest dla wszystkich”, która działa na rzecz rozwoju systemu powszechnej edukacji muzycznej i amatorskiego muzykowania w Polsce; w Międzynarodowym Projekcie Kultur „Crosspoints”, który miał na celu połączenie trzech dziedzin sztuki – muzyki, plastyki i baletu; oraz w warsztatach orkiestrowych we włoskim mieście Asolo.

W repertuarze Orkiestry oprócz utworów o charakterze religijnym i patriotycznym znajdują się dzieła z epoki baroku, klasycyzmu, muzyka współczesna (prawykonanie utworu „Muzyczna podróż” Mikołaja Hertla, 2011) oraz liczne opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej.